Enable / Włącz Javascript
 Widok 
 Kategorie 
 Nitro Torrent w sieci 
 Top 10 użytkowników 
  Bezpieka 1944-1956 *1997* [miniserial][TVRip.x264-Złośnicaa][PL]

Bezpieka 1944-1956 *1997* [miniserial][TVRip.x264-Złośnicaa][PL] wielopaczka Dla sunstarnova.com
Kategoria: » » » »
Ocena użytkowników
Video 9/10
Audio 9/10
Dodane: 28/07/2017
Rozmiar: 478.98 MB
Uploader: Złośnicaa (4)
seed(ów): 21
leecher(ów): 4
Pobrane: 95
Komentarzy: 1
Pobierz Torrent Pobierz Torrent
Pobierz [Magnet] Pobierz [Magnet]

Obserwuj
Raportuj


Info
produkcja: Polska
premiera: 1997 - Polska
gatunek: Dokumentalny
reżyseria: Iwona Bartólewska
scenariusz: Iwona Bartólewska

Opis
4 stycznia 1944 roku oddziały Armii Czerwonej przekroczyły granicę Rzeczpospolitej i rozpoczęły wyzwalanie Polski spod okupacji niemieckiej. Wkrótce też rozpoczęły się działania mające na celu zapewnić nowej władzy w postaci przybyłych z Moskwy członków PKWN) powodzenie w sprawowaniu rządów. Powstaje na wzór radziecki aparat bezpieczeństwa Ministerstwo Bezpieczeństwa Publicznego, powiatowe i wojewódzkie Urzędy Bezpieczeństwa. Rozpoczynają się represje wobec narodu. Kiedy w Warszawie wybucha powstanie, w Lublinie działa już WUB, resort bezpieczeństwa przejmuje więziennictwo, w prawobrzeżnej Warszawie powstaje Milicja Obywatelska. W październiku przybywa do Lublina 8,5 tysiąca żołnierzy NKWD. Przy każdym wojewódzkim i powiatowym UB działają doradcy NKWD, których szefem zostaje Iwan Sierow. Kadry polskie, 217 osób, przeszkolono w szkole NKWD w Kujbyszewie. Oblicza się, że w 1945 roku około 100 000 Polaków osadzono w więzieniach, a połowę z nich deportowano następnie do ZSRR. Wśród nich podstępnie ujętych szesnastu wybitnych działaczy polskiego państwa podziemnego podległych rządowi RP na emigracji. Starannie i bogato udokumentowany trzyczęściowy film przedstawia zdarzenia, które legły u podstaw bezpieki, a następnie jej poczynania aż do przemian roku 1956. W części pierwszej o tle historycznym tworzenia Ministerstwa Publicznego i jego aparatu w terenie oraz o metodach stosowanych w pierwszym okresie walki władzy z przeciwnikami politycznymi opowiadają profesorowie Adam Strzembosz, Stanisław Zięba, Władysław Bartoszewski, Maria Turlejska oraz Andrzej K. Kunert, Ryszard Reiff, Henryk Piecuch, uczestnicy akcji uwolnienia więzionych w Radomiu Stefan Bembliński i Antoni Heda, a także ofiary represji Kazimierz Leski, profesor Wiesław Chrzanowski, Dorota Wiśniewska i Adam Bień jedyny żyjący ze skazanych w tzw. procesie szesnastu. Realizatorzy filmu wykorzystali też archiwalną taśmę z nagraniem wypowiedzi Józefa Światły, zbiegłego na Zachód wysokiego funkcjonariusza aparatu bezpieczeństwa. Osadzony w więzieniu Kazimierz Leski mył się w misce klozetowej, tam też prał bieliznę. Aby utrzymać się w formie, codziennie gimnastykował się, wykonując tysiące ćwiczeń. Dopiero po sześciu latach zaprowadzono go do łaźni i pozwolono wyjść na spacer. Z osadzonych w jego celi tylko niemiecki zbrodniarz miał prawo spać na sienniku. Nazistów programowo traktowano lepiej niż żołnierzy AK, by ich w ten sposób poniżyć.
Druga część filmu o działalności aparatu bezpieczeństwa w latach 1944-56 przypomina dramatyczne wydarzenia związane z rozbiciem i likwidacją tajnej organizacji Wolność i Niezawisłość, powstałej we wrześniu 1945 roku po rozwiązaniu Delegatury Sił Zbrojnych na Kraj. Pokazuje udział bezpieki w zafałszowaniu wyników referendum 1946 roku, groteskę wyborów, rozprawę z PSL i lawinową rozbudowę MO i KBW. O faktach tych mówią: prof. Władysław Bartoszewski, prof. Maria Turlejska, Andrzej K. Kunert i Henryk Piecuch oraz ofiary represji: Kazimierz Leski, Stefan Bałuk, Zdzisław Samoraj, prof. Wiesław Chrzanowski, Jerzy Pruszyński, Stefan Bembliński i Wincenty Pyka. Realizatorzy filmu wykorzystali też fragment nagranej na taśmie w 1969 roku wypowiedzi Adama Humera, jednego z wysokich funkcjonariuszy aparatu bezpieczeństwa.
Nowa władza rozprawiała się z podziemiem, z PSL, a następnie z PPS. Po zjednoczeniu PPR z PPS, a właściwie wchłonięciu tej drugiej organizacji przez pierwszą i utworzeniu PZPR w 1949 roku zaczęła się czystka wewnątrz nowej partii, a potem w wojsku. Aparat bezpieczeństwa organizował się i zdobywał autonomię. Tworzono specjalne departamenty jak osławiony X i V, który preparował procesy duchownych, kształcono kadry. Wszędzie wietrzono spiski, sabotaże, odchylenia prawicowo-nacjonalistyczne. Zastraszano ludzi, organizując pokazowe procesy. Represje dotknęły właściwie wszystkie środowiska. Skazani zapełniali więzienia, karne obozy pracy, fedrowali w kopalniach i harowali na budowach. Za kraty można było trafić za słuchanie zachodniego radia albo opowiadanie dowcipów. Bezpieka "wyrabiała plany", np. w każdej gminie trzeba było znaleźć przynajmniej jednego kułaka. W 1953 roku najwyższy Sąd Wojskowy wprowadził normy i punktowanie spraw: za orzeczenie kary śmierci sędzia otrzymywał 50% punktów więcej, co miało wpływ na wynagrodzenie i premię. W ostatniej części filmu o działalności aparatu bezpieczeństwa w latach 1944-1956 wydarzenia te przypominają i komentują: Władysław Bartoszewski, profesor Maria Turlejska, profesor Wiesław Chrzanowski, mecenas Stanisław Szczuka, Andrzej K. Kunert oraz ofiary represji: Zdzisław Samoraj, Dorota Wiśniewska, Jerzy Pruszyński, Kazimierz Leski i Jan Woch.

Obsada
Jacek Mikołajczak ... narratorDane Techniczne
Video #0          : AVC at 384 Kb/s
Aspect            : 640 x 384 (1.667) at 30.000 fps

Audio #0          : AAC at 165 Kb/s
Infos             : 2 kanały, 48,0 KHz


Dostępne napisy
Brak napisów
Szczegóły torrenta
Tracker http://tracker.filetracker.pl:8089/announce
Multitracker [ Pokaż ]
Kategoria: » » » » [Zgłoś błąd]
Dodane 28-07-2017
Podziękowali:
2 użytkowników 
[ Pokaż ]
Podziękuj!
Pokaż / Ukryj pliki:
Nazwa pliku Rozmiar
Bezpieka 1944-1956 1 [TVRip.x264-Złośnicaa][PL].mkv 190.61 MB
Złośnicaa.png 20.20 KB
Downloaded from sunstarnova.com.txt 0.00 KB
Torrent downloaded from FileTracker.pl.txt 0.05 KB
Bezpieka 1944-1956 2 [TVRip.x264-Złośnicaa][PL].mkv 144.44 MB
www.sunstarnova.com.png 23.60 KB
Bezpieka 1944-1956 3 [TVRip.x264-Złośnicaa][PL].mkv 143.89 MB
FileTracker.pl Chcesz mieć TO szybciej - zapraszamy-KLIK.url 0.11 KB
www.sunstarnova.com Zapraszam Na Darmowy Katalog Torrent - Nitro TorrenT.URL 0.27 KB
9 plików

<< Poprz.      Następna >>
1 - 1

onlyone (10)
10/09/2017 17:51:25
AUDIO 9
VIDEO 9

1 - 1
<< Poprz.      Następna >>